Advertisement

2020-2021 Great Lakes All-Conference Eight Player Football Team

North Central and Cedarville share Team of the Year
Sports on Demand Thursday 10 28 20
Sports on Demand Thursday 10 28 20
Published: Oct. 30, 2020 at 1:00 AM EDT
Email this link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

MARQUETTE, Mich. (WLUC) - 2020-21 All-Conference Great Lakes Eight Team

TEAM of the YEAR: North Central-Cedarville

COACH of the YEAR: Scott Barr-Cedarville

Offensive Player of the Year: Luke Gorzinski North Central

Defensive Player of the Year: Grant Fountain Cedarville

Kicker: Kyle Frusti Superior Central

Name School Grade Position

Luke Gorzinski - North Central Sophomore QB

Kyle Frusti - Superior Central Senior QB

Grant Fountain - Cedarville Senior RB

Mason Harris - Brimley Senior RB

Micah Bailey - Pickford Senior RB

Wyatt Smith - Rapid River Senior Lineman

Nicholas Nance - Engadine Senior Lineman

Josh Newell - Cedarville Senior Lineman

Eric Huyck - Pickford Senior Lineman

Fabion Chartier - North Central Senior Lineman

Eric Edwards - Newberry Junior WR

Ian Gorzinski - North Central Senior WR

Louie Mayer - Rudyard Senior WR

EJ Suggitt - Rudyard Junior Hybrid-O

Grant Fountain - Cedarville Senior LB

Griffin Flath - Rapid River Senior LB

Micah Bailey - Pickford Senior LB

Luke Gorzinski - North Central Sophomore LB

Tommy Showers - Forest Park Senior DE

Michael Fairchild - Cedarville Senior DE

Joseph Soccia - Pickford Senior DE

Wyatt Riley - North Central Senior DE

Logan Depew - Newberry Senior DB

Dominic Bonnee - Pickford Senior DB

Bailey Hiltz - Cedarville Senior DB

Ian Gorzinski - North Central Senior DB

Ivan Oswald - Newberry Senior DL

Josh Newell - Cedarville Senior DL

Eric Huyck - Pickford Senior DL

Carter - Eichmeier North Central Senior DL

Gabe Scarlassara - Forest Park Senior Hybrid-D

West Division Team 2020

Name School Grade

Peyton Imhoff - Carney-Nadeau 11

Brayden Kakuk - Carney-Nadeau 10

Juan Maier - Carney-Nadeau 12

Gabe Scarlassara - Crystal Falls-Forest Park 12

Tommy Showers - Crystal Falls-Forest Park 12

Timmy Bendick - Crystal Falls-Forest Park 11

Will Curtis - Crystal Falls-Forest Park 10

Mason Rintala - Crystal Falls-Forest Park 12

Ivan Oswald - Newberry 12

Logan Depew - Newberry 12

Eric Edwards - Newberry 11

Coleton Labadie - Newberry 11

Luke Gorzinski - North Central 10

Ian Gorzinski - North Central 12

Wyatt Riley - North Central 12

Alex Naser - North Central 11

Fabian Chartier - North Central 12

Carter Eichmeier - North Central 12

Maximus Mattson - North Dickinson 11

Brennan Donaldson - North Dickinson 12

Jaden Borseth - Ontonagon 11

Tommy Cousineau - Ontonagon 12

James Colden - Stephenson 12

Devon Groleau - Stephenson 10

Canaan Elson - Stephenson 11

Niko Gibellina - Stephenson 11

Honorable Mention:

Carney-Nadeau - Nethanial Barnes, Mike Flanagan

Forest Park-Reagan Alder, Kyler Rouse

Newberry-Johnny Nytkins, Liam Shanley

North Central - Luke Klieman, Cayden LaBelle

North Dickinson - William Smith, Colt Glasheen

Ontonagon - Eric Abramson

Stephenson - Riley Kass, Mitchell Johnson

TEAM of THE YEAR: North Central

East Division Team 2020

Name School Grade

Mason Harris - Brimley 12

Brandon Pomeroy - Brimley 12

Caleb Lipponen - Brimley 11

Gary LaPine - Brimley 12

Grant Fountain - Cedarville 12

Trevor Norris - Cedarville 12

Josh Newell - Cedarville 12

Caleb Kohlmann - Cedarville 12

Bailey Hiltz - Cedarville 12

Nicholas Nance - Engadine 12

Matthias Miller - Engadine 11

Micah Bailey - Pickford 12

Dominic Bonnee - Pickford 12

Eric Huyck - Pickford 12

Hayden Taylor - Pickford 12

Kyle Rounds - Pickford 12

Joseph Socia - Pickford 12

Louie Mayer - Rudyard 12

EJ Suggitt - Rudyard 11

Austin Warner - Rudyard 11

Cam Peterson - Rudyard 09

Bryce Lundquist - Rapid River 12

Damyn Smith - Rapid River 11

Wyatt Smith - Rapid River 12

Parker Dausey - Rapid River 12

Griffin Flath - Rapid River 12

Max Lenaker - Rapid River 12

Kyle Frusti - Superior Central 12

James Maki - Superior Central 12

TEAM of THE YEAR: Cedarville, Pickford & Rapid River

HONORABLE MENTION:

Brimley: Dominic Morrison, Colin Hopper

Cedarville: Jay Freel, Aiden Ondrus

Engadine: Drew French, Aaron Buss

Pickford: Josh Sullivan, Nate Greenfield

Rapid River: Ismael Hernandez, Ben Lenaker

Rudyard: Tate Besteman, Austin Davis

Superior Central: Parker Maki, Zach Frusti

Copyright 2020 WLUC. All rights reserved.