Return To Elections

Local Races

Return To Top

Alger County Road Commissioner

Alger

Alger County Road Commissioner

100% Precincts Reporting
John Hermann (Rep) 3,260
100%
WinnerWinner
Return To Top

Alger County Clerk & Register of Deeds

Alger

Alger County Clerk & Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Mary Ann Froberg (Dem) 3,341
100%
WinnerWinner
Return To Top

Alger County Commissioner 1st District

Alger

Alger County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
Catherine Pullen (Dem) 619
100%
WinnerWinner
Return To Top

Alger County Commissioner 2nd District

Alger

Alger County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Joseph VanLandschoot (Dem) 593
100%
WinnerWinner
Return To Top

Alger County Commissioner 3rd District

Alger

Alger County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
Esley Mattson (Dem) 649
100%
WinnerWinner
Return To Top

Alger County Commissioner 4th District

Alger

Alger County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
Jerry Doucette (Dem) 597
100%
WinnerWinner
Return To Top

Alger County Commissioner 5th District

Alger

Alger County Commissioner 5th District

100% Precincts Reporting
Mickey Rondeau (Rep) 725
100%
WinnerWinner
Return To Top

Alger County Prosecuting Attorney

Alger

Alger County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
Karen Bahrman (Rep) 3,235
100%
WinnerWinner
Return To Top

Alger County Sheriff

Alger

Alger County Sheriff

100% Precincts Reporting
Todd Brock (Dem) 3,491
100%
WinnerWinner
Return To Top

Alger County Treasurer

Alger

Alger County Treasurer

100% Precincts Reporting
Pam Johnson (Dem) 3,205
100%
WinnerWinner
Return To Top

AuTrain Township Trustee

Alger
100% Precincts Reporting
John Carr (NPA) 324
38%
WinnerWinner
Kristy Cota (Dem) 275
32%
WinnerWinner
Thomas Balmes (Dem) 253
30%
Return To Top

AuTrain Millage

Alger

One Mill for Five Years to Fund General Operating Services

100% Precincts Reporting
NO 332
58%
WinnerWinner
YES 242
42%
Return To Top

AuTrain Onota School Board

Alger

AuTrain Onota School Board

100% Precincts Reporting
Katrina Walther 383
53%
WinnerWinner
Kim Rolfe 340
47%
WinnerWinner
Lisa Hanson (Write-In) 0
0%
Return To Top

AuTrain Onota School Millage

Alger

Operating Millage Renewal Proposal

100% Precincts Reporting
YES 402
69%
WinnerWinner
NO 179
31%
Return To Top

Burt Township Ambulance Millage

Alger

Burt Township Ambulance Millage for Personnel Payroll and General Operating

100% Precincts Reporting
YES 221
75%
WinnerWinner
NO 73
25%
Return To Top

Limestone Township Millage

Alger

Operating Millage for Limestone Township

100% Precincts Reporting
YES 129
62%
WinnerWinner
NO 78
38%
Return To Top

Limestone Township Trustee

Alger

Limestone Township Trustee

100% Precincts Reporting
William Brisson (Dem) 132
36%
WinnerWinner
Ingrid Hoy (Rep) 122
34%
Marci Taskey (Rep) 109
30%
Return To Top

Mathias Township Treasurer

Alger

Mathias Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Marilyn Rukkila (Dem) 127
55%
WinnerWinner
Anna Niemic (Rep) 106
45%
Return To Top

Munising School Board

Alger

Munising School Board

100% Precincts Reporting
Greg Pond (Write-In) 0
0%
Stephen McCollom (Write-In) 0
0%
Return To Top

Munising Township Fire Proposal

Alger

Proposition for Munising Township for Purchasing & Maintaining Fire Equipment

100% Precincts Reporting
Yes 665
63%
WinnerWinner
No 387
37%
Return To Top

Munising Township Treasurer

Alger

Munising Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Nicole Graves (Rep) 747
69%
WinnerWinner
Cynthia Tonak (Dem) 343
31%
Return To Top

Munising Charter

Alger

Proposed Charter for the City of Munising

100% Precincts Reporting
Yes 519
61%
WinnerWinner
No 325
39%
Return To Top

Onota Township Clerk

Alger

Onota Township Clerk

100% Precincts Reporting
Catherine Kimar (NPA) 157
62%
WinnerWinner
Cheryl Lane (NPA) 98
38%
Return To Top

Onota Township Supervisor

Alger

Onota Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Terry Pihlainen (NPA) 128
51%
WinnerWinner
Wil Christensen (NPA) 125
49%
Return To Top

Arvon Township School

Baraga

Arvon Township School Operating Millage Proposal

100% Precincts Reporting
Yes 194
71%
WinnerWinner
No 78
29%
Return To Top

Baraga County Clerk & Register of Deeds

Baraga

Baraga County Clerk & Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Wendy Goodreau (Rep) 2,714
100%
WinnerWinner
Return To Top

Baraga County Commissioner 1st District

Baraga

Baraga County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
Gale Eilola (Rep) 571
100%
WinnerWinner
Return To Top

Baraga County Commissioner 2nd District

Baraga

Baraga County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Michael Koskinen (Dem) 383
100%
WinnerWinner
Return To Top

Baraga County Commissioner 3rd District

Baraga

Baraga County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
Patrick Reilley (Dem) 493
100%
WinnerWinner
Return To Top

Baraga County Commissioner 4th District

Baraga

Baraga County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
William Menge (Dem) 477
61%
WinnerWinner
Calvin Koski (Rep) 305
39%
Return To Top

Baraga County Commissioner 5th District

Baraga

Baraga County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
William Rolof (Dem) 484
100%
WinnerWinner
Return To Top

Baraga County Prosecuting Attorney

Baraga

Baraga County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
Joseph O'Leary (Rep) 2,279
100%
WinnerWinner
Return To Top

Baraga County Sheriff

Baraga

Baraga County Sheriff

100% Precincts Reporting
Richard Johnson (Rep) 2,782
100%
WinnerWinner
Return To Top

Baraga County Treasurer

Baraga

Baraga County Treasurer

100% Precincts Reporting
Anne Koski (Rep) 2,690
100%
WinnerWinner
Return To Top

Covington Township Supervisor

Baraga

Covington Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Lowella Eskel (Dem) 133
54%
WinnerWinner
Amber Franti (Rep) 113
46%
Return To Top

Covington Township Trustee

Baraga

Covington Township Trustee

100% Precincts Reporting
Laurie Ahola (Rep) 158
38%
WinnerWinner
Lisa Tarvainen (Dem) 154
37%
Tom McCann (Rep) 105
25%
Return To Top

L'Anse Area Schools Millage Proposal

Baraga

Millage Proposal for Building & Site Sinking Fund Tax Levy

100% Precincts Reporting
Yes 918
55%
WinnerWinner
No 741
45%
Return To Top

L'Anse Township Constable

Baraga

L'Anse Township Constable

100% Precincts Reporting
John Robillard (Dem) 1,067
52%
WinnerWinner
Jennie Nordstrom (Dem) 994
48%
WinnerWinner
Return To Top

Chippewa County Clerk

Chippewa

Chippewa County Clerk

100% Precincts Reporting
Cathy Maleport (Rep) 10,885
100%
WinnerWinner
Return To Top

Chippewa County Commissioner 1st District

Chippewa

Chippewa County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
Scott Shackleton (Rep) 1,751
100%
WinnerWinner
Return To Top

Chippewa County Commissioner 2nd District

Chippewa

Chippewa County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Jim Martin (Dem) 1,093
100%
WinnerWinner
Return To Top

Chippewa County Commissioner 3rd District

Chippewa

Chippewa County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
Don McLean (Dem) 2,393
100%
WinnerWinner
Return To Top

Chippewa County Commissioner 4th District

Chippewa

Chippewa County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
Conor Egan (Rep) 2,424
100%
WinnerWinner
Return To Top

Chippewa County Commissioner 5th District

Chippewa

Chippewa County Commissioner 5th District

100% Precincts Reporting
Robert Savoie (Rep) 2,265
69%
WinnerWinner
Kurt Perron (Dem) 1,009
31%
Return To Top

Chippewa County Prosecuting Attorney

Chippewa

Chippewa County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
Robert Stratton (Rep) 7,790
53%
WinnerWinner
Dennis McShane (Dem) 6,945
47%
Return To Top

Chippewa County Register of Deeds

Chippewa

Chippewa County Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Sharon Kennedy (Dem) 10,852
100%
WinnerWinner
Return To Top

Chippewa County Sheriff

Chippewa

Chippewa County Sheriff

100% Precincts Reporting
William Bitnar (Rep) 11,992
100%
WinnerWinner
Return To Top

Chippewa County Treasurer

Chippewa

Chippewa County Treasurer

100% Precincts Reporting
Marjorie Hank (Rep) 11,905
100%
WinnerWinner
Return To Top

Detour School Board

Chippewa

Detour School Board

100% Precincts Reporting
Gail Tischer 854
23%
WinnerWinner
Rachel Richwine 788
21%
WinnerWinner
Bradley Kuuisinen 737
20%
WinnerWinner
Brian Plowman 732
20%
WinnerWinner
Leslie Henderson 591
16%
Return To Top

DeTour Village Trustee

Chippewa

DeTour Village Trustee

100% Precincts Reporting
Suzie Baker 103
27%
WinnerWinner
Jeremy Vredenburg 94
25%
WinnerWinner
Joshua Adams 69
18%
WinnerWinner
Gordon Usher 61
16%
Timothy Loehr Jr. 51
13%
Return To Top

Drummond Township Supervisor

Chippewa

Drummond Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Randy Hartman (Rep) 345
50%
WinnerWinner
James Bias (NPA) 248
36%
Mike Pettit (NPA) 95
14%
Return To Top

Drummond Township Trustee

Chippewa

Drummond Township Trustee

100% Precincts Reporting
Earl Bailey (Rep) 510
45%
WinnerWinner
Dwayne Matkovich (Rep) 467
41%
Hal Burton (NPA) 169
15%
Return To Top

Kinross Township Trustee

Chippewa

Kinross Township Trustee

100% Precincts Reporting
Kathy Noel (Rep) 743
23%
WinnerWinner
Marvin Besteman (Rep) 726
22%
WinnerWinner
Carla Sare (Rep) 675
21%
WinnerWinner
Robert Mills (NPA) 423
13%
WinnerWinner
Richard Bernhardt (NPA) 367
11%
Daniel Warner (NPA) 332
10%
Return To Top

Pickford School Board

Chippewa

Pickford School Board

75% Precincts Reporting
April Batho 578
20%
Melanie Greenfield 565
19%
Thomas Portice 550
19%
Rebecca Crimin 449
15%
Erik Taylor 445
15%
John Anderson 369
12%
Return To Top

Raber Township Clerk

Chippewa

Raber Township Clerk

100% Precincts Reporting
Hillary Galarowic (NPA) 148
43%
WinnerWinner
Joyce Sterling (Rep) 110
32%
Gary Kott (NPA) 86
25%
Return To Top

Raber Township Supervisor

Chippewa

Raber Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Paul Warner (Dem) 216
58%
WinnerWinner
James Traynor (Rep) 155
42%
Return To Top

Raber Township Trustee

Chippewa

Raber Township Trustee

100% Precincts Reporting
Linda Johnson (Dem) 188
27%
WinnerWinner
Daniel Galarowic (Dem) 184
27%
WinnerWinner
Hallie Hott (Rep) 142
21%
Cynthia Crisp (Rep) 139
20%
Robert Serocke (NPA) 39
6%
Return To Top

Sugar Island Township Supervisor

Chippewa

Sugar Island Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Rick Roy (Rep) 229
51%
WinnerWinner
Julie Wilson (Dem) 218
49%
Return To Top

Sugar Island Township Trustee

Chippewa

Sugar Island Township Trustee

100% Precincts Reporting
Kathy Dickey (Dem) 258
39%
WinnerWinner
Marvin Willis (Rep) 201
30%
WinnerWinner
Patrick Moher (NPA) 201
30%
WinnerWinner
Return To Top

Superior Township Clerk

Chippewa

Superior Township Clerk

100% Precincts Reporting
William Beaune (Dem) 284
44%
WinnerWinner
Jolene Passmore (NPA) 210
32%
Jana Hutcheson (NPA) 155
24%
Return To Top

Superior Township Supervisor

Chippewa

Superior Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Richard Phillips (NPA) 357
55%
WinnerWinner
William Munsell (NPA) 294
45%
Return To Top

Superior Township Trustee

Chippewa

Superior Township Trustee

100% Precincts Reporting
Paul Fox (NPA) 416
41%
WinnerWinner
George Kinsella (Rep) 302
30%
WinnerWinner
Debra Freedman (NPA) 288
29%
Return To Top

Whitefish Township Supervisor

Chippewa

Whitefish Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Darryl Ertel Jr. (NPA) 266
63%
WinnerWinner
Durward Morgan (Rep) 153
37%
Return To Top

Brampton Township Trustees

Delta

Brampton Township Trustees

100% Precincts Reporting
Raymond Johnson (Rep) 340
41%
WinnerWinner
Gladys Elegeert (Dem) 258
31%
Ernest Nebel (NPA) 222
27%
Return To Top

Cornell Township Treasurer

Delta

Cornell Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Sue Caron (Rep) 155
53%
WinnerWinner
Laurie VanDrese (Dem) 137
47%
Return To Top

Bay de Noc Community College Board of Trustees

Delta

Bay de Noc Community College Board of Trustees

100% Precincts Reporting
Steve O'Driscoll 7,634
35%
WinnerWinner
Joy Hopkins 6,991
32%
WinnerWinner
Thomas England 6,976
32%
Return To Top

Big Bay de Noc School Millage

Delta

This proposal will allow the school district to continue to levy the building and site sinking fund millage that expires with the 2017 tax levy.

100% Precincts Reporting
Yes 563
62%
WinnerWinner
No 349
38%
Return To Top

Delta County Clerk & Register of Deeds

Delta

Delta County Clerk & Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Nancy Kolich (Rep) 14,164
100%
WinnerWinner
Return To Top

Delta County Commissioner 1st District

Delta

Delta County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
Gerard Tatrow (Rep) 2,140
54%
WinnerWinner
John Malnar (Dem) 1,818
46%
Return To Top

Delta County Commissioner 2nd District

Delta

Delta County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Patrick Johnson (Rep) 2,819
100%
WinnerWinner
Return To Top

Delta County Commissioner 3rd District

Delta

Delta County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
Theresa Nelson (Dem) 2,403
100%
WinnerWinner
Return To Top

Delta County Commissioner 4th District

Delta

Delta County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
David Moyle (Dem) 1,452
55%
WinnerWinner
Mary Schram-Blasier (Rep) 1,187
45%
Return To Top

Delta County Commissioner 5th District

Delta

Delta County Commissioner 5th District

100% Precincts Reporting
David Rivard (Dem) 2,509
100%
WinnerWinner
Return To Top

Delta County Prosecuting Attorney

Delta
100% Precincts Reporting
Philip Strom (Dem) 13,255
100%
WinnerWinner
Return To Top

Delta County Road Commissioner

Delta

Delta County Road Commissioner

100% Precincts Reporting
Dennis Stanek (Dem) 12,417
100%
WinnerWinner
Return To Top

Delta County Sheriff

Delta

Delta County Sheriff

100% Precincts Reporting
Edward Oswald (Rep) 14,266
100%
WinnerWinner
Return To Top

Delta County Sheriff Bond Proposal

Delta

Delta County Sheriff Bond Proposal

100% Precincts Reporting
Yes 9,067
52%
WinnerWinner
No 8,263
48%
Return To Top

Escanaba School Board: 4 Year Term

Delta

Escanaba School Board: 4 Year Term

100% Precincts Reporting
Robert LaFave 4,666
40%
WinnerWinner
James Hermans 4,407
38%
WinnerWinner
Clyde Jed Gagnier 2,634
22%
Return To Top

Escanaba School Board: 6 Year Term

Delta

Escanaba School Board: 6 Year Term

100% Precincts Reporting
Bob Chaillier 5,176
36%
WinnerWinner
April Chaillier 4,689
33%
WinnerWinner
Marilyn Nobile 2,392
17%
Jennifer Cass 2,009
14%
Return To Top

Escanaba Township Trustee

Delta

Escanaba Township Trustee

100% Precincts Reporting
Ray Hughes (Dem) 1,070
40%
WinnerWinner
Alfred Gareau (Dem) 1,000
38%
WinnerWinner
George Briere (NPA) 583
22%
Return To Top

Ford River Township Clerk

Delta

Ford River Township Clerk

100% Precincts Reporting
Lisa Hammerberg (Rep) 633
61%
WinnerWinner
Colleen Coppock (Dem) 401
39%
Return To Top

Delta County Treasurer

Delta

Delta County Treasurer

100% Precincts Reporting
Tom Sabor (Dem) 12,555
100%
WinnerWinner
Return To Top

Escanaba Township Clerk

Delta

Escanaba Township Clerk

100% Precincts Reporting
Patricia Beauchamp (Dem) 1,000
58%
WinnerWinner
Ben Ives (NPA) 725
42%
Return To Top

Escanaba Township Supervisor

Delta

Escanaba Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Ken Brunette (Dem) 962
57%
WinnerWinner
Jake Nyquist (NPA) 718
43%
Return To Top

Escanaba Township Treasurer

Delta

Escanaba Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Linda Trombley-Robitaille (Dem) 1,001
57%
WinnerWinner
Mitchell Barron (NPA) 557
32%
Melissa Beauchamp (NPA) 195
11%
Return To Top

Ford River Township Supervisor

Delta

Ford River Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Rachael Fountaine (Dem) 539
56%
WinnerWinner
Jon Giese (NPA) 420
44%
Return To Top

Ford River Township Trustee

Delta

Ford River Township Trustee

100% Precincts Reporting
Gary Boudreau Sr. (Rep) 589
38%
WinnerWinner
Delor Wellman (Dem) 523
34%
WinnerWinner
Daniel Kleikamp (NPA) 423
28%
Return To Top

Garden Township Supervisor

Delta

Garden Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Morgan Tatrow (Dem) 280
100%
WinnerWinner
Ray Young (Write-In) 0
0%
Return To Top

Garden Township Trustee

Delta

Garden Township Trustee

100% Precincts Reporting
Lisa Pichette (Rep) 276
28%
WinnerWinner
Tyler Lucas (Dem) 252
26%
WinnerWinner
Craig Potvin (NPA) 235
24%
Cori Beaudre (Dem) 217
22%
Return To Top

Gladstone School Board

Delta

Gladstone School Board

100% Precincts Reporting
Henry Knoch 3,130
25%
WinnerWinner
Steven Tackman 2,959
24%
WinnerWinner
Linda Howlett 2,300
19%
WinnerWinner
Jesse Seger 1,993
16%
WinnerWinner
Nathan Paul Neumeier 1,912
16%
Return To Top

Maple Ridge Township Trustee

Delta

Maple Ridge Township Trustee

100% Precincts Reporting
William Toyra Sr. (Rep) 227
35%
WinnerWinner
Sandra Beauchamp (Dem) 218
34%
WinnerWinner
David Joseph Beauchamp (Dem) 204
31%
Return To Top

Masonville Township Trustee

Delta

Masonville Township Trustee

100% Precincts Reporting
Russel Poma (Dem) 622
100%
WinnerWinner
Joseph Moberg (Write-In) 0
0%
Douglas Curry (Write-In) 0
0%
Return To Top

Nahma Township Supervisor

Delta

Nahma Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Herbert Pomeroy (NPA) 137
54%
WinnerWinner
Lucas Bradshaw (Dem) 116
46%
Return To Top

Nahma Township Trustee

Delta

Nahma Township Trustee

100% Precincts Reporting
Mary LaVigne (Dem) 164
42%
WinnerWinner
Suzanne Kacer (NPA) 116
30%
WinnerWinner
Susan Mercier (NPA) 110
28%
Return To Top

Rapid River School Board

Delta

Rapid River School Board

100% Precincts Reporting
Edwin LaCosse 941
36%
WinnerWinner
Michelle Denkins 939
36%
WinnerWinner
George Kanyuh 754
29%
WinnerWinner
Lisa Kanyuh (Write-In) 0
0%
Larry Sundberg (Write-In) 0
0%
Brooke Lindbert (Write-In) 0
0%
Return To Top

Breen Township Clerk

Dickinson

Breen Township Clerk

100% Precincts Reporting
Gus Murray (Rep) 129
50%
WinnerWinner
Rebecca Nord (NPA) 127
50%
Return To Top

Breen Township Supervisor

Dickinson

Breen Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Harold Beauchamp (Dem) 130
51%
WinnerWinner
Benjamin Aho (Rep) 123
49%
Return To Top

Breitung Township Supervisor

Dickinson

Breitung Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Denny Olson (Rep) 2,125
66%
WinnerWinner
Ben Peterson (Dem) 1,075
34%
Return To Top

Breitung Township Trustee

Dickinson

Breitung Township Trustee

100% Precincts Reporting
Mary Beth Dixon (Rep) 2,243
24%
WinnerWinner
David Soderbloom (Rep) 2,051
22%
Russ Garret (Rep) 2,044
22%
Richard Wales (Rep) 1,908
20%
Aaron Rochon (Dem) 1,241
13%
Return To Top

Dickinson County Clerk & Register of Deeds

Dickinson

Dickinson County Clerk & Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Dolly Cook (Dem) 9,750
100%
WinnerWinner
Return To Top

Dickinson County Commissioner 1st District

Dickinson

Dickinson County Commission 1st District

100% Precincts Reporting
Joseph Stevens (Rep) 1,885
100%
WinnerWinner
Return To Top

Dickinson County Commissioner 2nd District

Dickinson

Dickinson County Commission 2nd District

100% Precincts Reporting
Ann Martin (Rep) 1,140
51%
WinnerWinner
Kevin Pirlot (Dem) 1,107
49%
Return To Top

Dickinson County Commissioner 3rd District

Dickinson

Dickinson County Commission 3rd District

100% Precincts Reporting
Barbara Kramer (Rep) 1,444
56%
WinnerWinner
Dale Alessandrini (Dem) 1,144
44%
Return To Top

Dickinson County Commissioner 4th District

Dickinson

Dickinson County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
Henry Wender (Rep) 2,316
100%
WinnerWinner
Return To Top

Dickinson County Commissioner 5th District

Dickinson

Dickinson County Commissioner 5th District

100% Precincts Reporting
John Degenaer Jr. (Dem) 1,883
100%
WinnerWinner
Return To Top

Dickinson County Prosecuting Attorney

Dickinson

Dickinson County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
Lisa Richards (Rep) 10,238
100%
WinnerWinner
Return To Top

Dickinson County Sheriff

Dickinson

Dickinson County Sheriff

100% Precincts Reporting
Scott Rutter (Dem) 7,844
61%
WinnerWinner
Steve Mulka (Rep) 5,074
39%
Return To Top

Dickinson County Treasurer

Dickinson

Dickinson County Treasurer

100% Precincts Reporting
Lorna Carey (Rep) 9,964
100%
WinnerWinner
Return To Top

Dickinson County Veterans' Affairs Millage

Dickinson

Millage to create a county department of Veterans' Affairs

100% Precincts Reporting
Yes 7,202
60%
WinnerWinner
No 4,710
40%
Return To Top

Felch Township Trustee

Dickinson

Felch Township Trustee

100% Precincts Reporting
Darwin Dixon (Rep) 215
32%
WinnerWinner
Gregory Wille (Rep) 174
26%
Kevin Sundholm (Dem) 168
25%
Renee Wickman (Dem) 107
16%
Return To Top

Iron Mountain Charter Admendment

Dickinson

Shall the City of Iron Mountain Charter be amended to eliminate the Civil Service system by repealing Section 7.11?

100% Precincts Reporting
No 1,811
59%
WinnerWinner
Yes 1,280
41%
Return To Top

Norway-Vulcan School Board: 4 Year Term

Dickinson

Norway-Vulcan School Board: 4 Year Term

100% Precincts Reporting
Wendy Mattia 1,432
22%
WinnerWinner
R. Cory Heigl 1,428
22%
Jenny DeDecker 1,256
19%
William O'Brion 896
14%
Mark Rietveld 826
12%
Richard Galotta 775
12%
Return To Top

Bessemer School Board

Gogebic

Bessemer School Board

100% Precincts Reporting
James Partanen 1,041
27%
WinnerWinner
Kevin Nyquist 854
22%
Sheri Graham 752
19%
Eric Stanislawski 738
19%
Bill McDonald 512
13%
Return To Top

Bessemer Township Trustee

Gogebic

Bessemer Township Trustee

100% Precincts Reporting
Beverly Ikola (Rep) 398
51%
WinnerWinner
Hope Tarnaski (Dem) 389
49%
Return To Top

Erin Township Trustee

Gogebic

Erin Township Trustee

100% Precincts Reporting
James Anderson (Rep) 109
35%
WinnerWinner
Ray Brown (Rep) 102
33%
William Hellen (Dem) 101
32%
Return To Top

Gogebic County Clerk & Register of Deeds

Gogebic

Gogebic County Clerk & Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Gerry Pelissero (Dem) 5,767
100%
WinnerWinner
Return To Top

Gogebic County Commissioner 1st District

Gogebic

Gogebic County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
Dan Siirila (Dem) 972
100%
WinnerWinner
Return To Top

Gogebic County Commissioner 2nd District

Gogebic

Gogebic County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Tom Laabs (Dem) 762
100%
WinnerWinner
Return To Top

Gogebic County Commissioner 3rd District

Gogebic

Gogebic County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
James Oliver (Dem) 706
100%
WinnerWinner
Return To Top

Gogebic County Commissioner 4th District

Gogebic

Gogebic County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
Jeffrey Wasley (Dem) 753
100%
WinnerWinner
Return To Top

Gogebic County Prosecuting Attorney

Gogebic

Gogebic County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
Nicholas Jacobs (Dem) 5,732
100%
WinnerWinner
Return To Top

Gogebic County Seperate Tax Limitation Proposal

Gogebic

Proposal for renewal of separate tax limitations

100% Precincts Reporting
Yes 4,714
75%
WinnerWinner
No 1,566
25%
Return To Top

Gogebic County Sheriff

Gogebic

Gogebic County Sheriff

100% Precincts Reporting
Pete Matonich (Dem) 5,938
100%
WinnerWinner
Return To Top

Gogebic County Treasurer

Gogebic

Gogebic County Treasurer

100% Precincts Reporting
Sue Pertile (Dem) 5,669
100%
WinnerWinner
Return To Top

Ironwood School Board

Gogebic

Ironwood School Board

100% Precincts Reporting
Amanda Sprague 2,135
28%
WinnerWinner
Marilyn Carey 1,971
26%
Steve Thomas 1,821
24%
John Lorenson 1,675
22%
Return To Top

Ironwood Township Trustee

Gogebic

Ironwood Township Trustee

100% Precincts Reporting
Marlene Saari Mieloszyk (Dem) 776
21%
WinnerWinner
Kevin Lyons (Dem) 758
21%
Bev Michaels (Rep) 729
20%
Bernard Brunello (Dem) 717
20%
Judy Grbavcich (Dem) 691
19%
Return To Top

Watersmeet Township Trustee

Gogebic

Watersmeet Township Trustee

100% Precincts Reporting
Bill Nueman (Rep) 428
39%
WinnerWinner
Alan Piel (Dem) 347
31%
Julie Mathiesen (Dem) 333
30%
Return To Top

Adams Township Village President

Houghton

Adams Township Village President

100% Precincts Reporting
Justin Marier 156
52%
WinnerWinner
Therese Parolini 99
33%
Martin Steinmetz 44
15%
Return To Top

Adams Township School Board

Houghton

Adams Township School Board

100% Precincts Reporting
George Eakin 452
27%
WinnerWinner
Chad Snell 372
22%
Jason Coffey 326
19%
John Asiala 320
19%
Bruce Heltunen 235
14%
Return To Top

Calumet School Board

Houghton

Calumet School Board

100% Precincts Reporting
James Vertin 1,230
28%
WinnerWinner
Melanie Parker 1,154
26%
Philip Halonen 1,072
24%
Francis Beiring 971
22%
Return To Top

Chassell Library Millage

Houghton

Should Chassell Township leave the Portage Lake District Library?

100% Precincts Reporting
Yes 580
55%
WinnerWinner
No 480
45%
Return To Top

Chassell Schools Bond

Houghton

1.87 mill renewal for improvements and renovations to the Chassell Township Schools.

100% Precincts Reporting
Yes 602
59%
WinnerWinner
No 412
41%
Return To Top

Dollar Bay School Board

Houghton

Dollar Bay School Board

100% Precincts Reporting
Donna Engman 541
22%
WinnerWinner
Jeff Stevens 522
21%
Tera Janke 406
16%
Dallas Bond 393
16%
David Maki 336
13%
Beverly Schmitz 300
12%
Return To Top

Duncan Township Proposal

Houghton

Request to sell the Duncan Township basketball court at a price to be determined by the Board of Trustees.

100% Precincts Reporting
Yes 92
72%
WinnerWinner
No 35
28%
Return To Top

Franklin Township Supervisor

Houghton

Franklin Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Mary Sears (Rep) 396
65%
WinnerWinner
Roger Sullivan (NPA) 215
35%
Return To Top

Hancock Recreational Millage

Houghton

.80 (point eight zero) mills for 5 years to be used for Hancock Recreational Improvements

100% Precincts Reporting
Yes 1,040
58%
WinnerWinner
No 751
42%
Return To Top

Hancock Township Fire Equipment Renewal Millage

Houghton

Renewal of .2461 mills for six (6) years for the acquisition of new Fire Department equipment and/or vehicles.

100% Precincts Reporting
Yes 199
82%
WinnerWinner
No 44
18%
Return To Top

Hancock Township Fire Operating & Maintenance Renewal

Houghton

Renewal of 1.2318 mills for six (6) years for operations, maintenance, replacement or purchase of new Fire Department vehicles and equipment.

100% Precincts Reporting
Yes 199
82%
WinnerWinner
No 45
18%
Return To Top

Houghton County Clerk & Register of Deeds

Houghton

Houghton County Clerk & Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Jennifer Kelly Lorenz (Dem) 10,955
100%
WinnerWinner
Return To Top

Houghton County Commissioner 1st District

Hougton

Houghton County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
Tom Tikkanen (Rep) 1,990
68%
WinnerWinner
Rick Kasprzak (Dem) 949
32%
Return To Top

Houghton County Commissioner 2nd District

Houghton

Houghton County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Albert Koskela (Rep) 1,973
57%
WinnerWinner
Valorie Troesch (Dem) 1,503
43%
Return To Top

Houghton County Commissioner 3rd District

Houghton

Houghton County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
Anton Pintar (Dem) 2,140
100%
WinnerWinner
Return To Top

Houghton County Commissioner 4th District

Houghton

Houghton County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
Scott Ala (Dem) 1,312
100%
WinnerWinner
Return To Top

Houghton County Commissioner 5th District

Houghton

Houghton County Commissioner 5th District

100% Precincts Reporting
Tim Palosaari (Rep) 2,197
58%
WinnerWinner
George Rajala (Dem) 1,588
42%
Return To Top

Houghton County Prosecuting Attorney

Houghton

Houghton County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
Michael Makinen (Dem) 7,428
54%
WinnerWinner
Douglas Edwards (NPA) 6,437
46%
Return To Top

Houghton County Sheriff

Houghton

Houghton County Sheriff

100% Precincts Reporting
Brian McLean (Rep) 10,518
69%
WinnerWinner
Derek Poyhonen (Dem) 4,822
31%
Return To Top

Houghton County Treasurer

Houghton

Houghton County Treasurer

100% Precincts Reporting
Kathleen Beattie (Rep) 11,222
100%
WinnerWinner
Return To Top

Laird Township Clerk

Houghton

Laird Township Clerk

100% Precincts Reporting
Carolyn LeClaire (NPA) 117
53%
WinnerWinner
Elaine Vassel (Dem) 102
47%
Return To Top

Laird Township Fire Department Millage Renewal

Houghton

Renewal of 1 mill for 4 years to provide funds for the Laird Township Fire Department.

100% Precincts Reporting
Yes 208
57%
WinnerWinner
No 157
43%
Return To Top

Lake Linden Hubbell School Board

Houghton

Lake Linden Hubbell School Board

100% Precincts Reporting
Jeffrey Dennis 967
29%
WinnerWinner
Lori Ambuehl 929
28%
Rebbecca Loukus 781
23%
Patricia Burton 697
21%
Return To Top

Lake Linden Trustee

Houghton

Lake Linden Trustee

100% Precincts Reporting
Allan Hoffman 284
36%
WinnerWinner
Jason Reese 188
24%
June Schraufnagel 173
22%
David Tobias 144
18%
Return To Top

Osceola Township Trustee

Houghton

Osceola Township Trustee

100% Precincts Reporting
Aaron Janke (Rep) 523
43%
WinnerWinner
Donald Wareham (Dem) 459
38%
Bruce Beaudoin (NPA) 240
20%
Return To Top

Schoolcraft Township Trustee

Houghton

Schoolcraft Township Trustee

100% Precincts Reporting
Kevin Codere (Dem) 501
36%
WinnerWinner
Susan Marcotte (Dem) 458
33%
Josh Loukus (Rep) 443
32%
Return To Top

Stanton Township Supervisor

Houghton

Stanton Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Marv Heinonen (NPA) 276
39%
WinnerWinner
David Sakari (NPA) 245
35%
John Botto III (NPA) 189
27%
Return To Top

Stanton Township Trustee

Houghton

Stanton Township Trustee

100% Precincts Reporting
Janet Larson (Rep) 476
42%
WinnerWinner
Katie Tormala (NPA) 270
24%
Robert Mantta (NPA) 267
23%
Gerald Campbell (NPA) 130
11%
Return To Top

Alpha Village Clerk

Iron

Alpha Village Clerk

100% Precincts Reporting
Patti Stachowicz Saudan 55
81%
WinnerWinner
Kathy Salem 13
19%
Return To Top

Bates Township Supervisor

Iron

Bates Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Jon Oberlin (Rep) 353
69%
WinnerWinner
Douglas Bonno (Dem) 159
31%
Return To Top

Crystal Falls Township Supervisor

Iron

Crystal Falls Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Thomas Lesandrini (Dem) 603
95%
WinnerWinner
Allen Jaeger (Write-In) 30
5%
Return To Top

Hematite Township Clerk

Iron

Hematite Township Clerk

100% Precincts Reporting
Alia Stokic (Dem) 64
52%
Debra Wirtanen (Write-In) 58
48%
Return To Top

Hematite Township Trustee

Iron

Hematite Township Trustee

100% Precincts Reporting
Fred Hiltonen (Rep) 91
35%
Miles Tusa (Dem) 71
27%
John Jacobson (NPA) 66
25%
Jerry Mullinax (Dem) 34
13%
Return To Top

Iron County Advanced Life Support Ambulance Maintenance Millage

Iron

Millage increase of .15 mills for four years to be used to maintain Advanced Life Support Ambulance service.

100% Precincts Reporting
Yes 3,547
64%
WinnerWinner
No 1,998
36%
Return To Top

Iron County Clerk & Register of Deeds

Iron

Iron County Clerk & Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Joetta Greig (Dem) 4,324
100%
WinnerWinner
Return To Top

Iron County Commissioner 1st District

Iron

Iron County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
Patti Peretto (Dem) 999
100%
WinnerWinner
Return To Top

Iron County Commissioner 2nd District

Iron

Iron County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Jim Brennan (Dem) 758
100%
WinnerWinner
Return To Top

Iron County Commissioner 3rd District

Iron

Iron County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
Ray Coates (NPA) 532
68%
WinnerWinner
Keith Hamel (NPA) 251
32%
Return To Top

Iron County Commissioner 4th District

Iron

Iron County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
Sharon Leonoff (Dem) 854
100%
WinnerWinner
Return To Top

Iron County Commissioner 5th District

Iron

Iron County Commissioner 5th District

100% Precincts Reporting
Tim Aho (Rep) 846
100%
WinnerWinner
Return To Top

Iron County Drain Commissioner

Iron

Iron County Drain Commissioner

100% Precincts Reporting
Thomas Clark (Rep) 3,544
65%
WinnerWinner
Ben Smith (Dem) 1,898
35%
Return To Top

Iron County Prosecuting Attorney

Iron

Iron County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
Melissa Powell (Dem) 4,311
100%
WinnerWinner
Return To Top

Iron County Road Commissioner

Iron

Iron County Road Commissioner

100% Precincts Reporting
Susan Clisch (Dem) 2,584
30%
WinnerWinner
Charles Battan (Dem) 2,397
28%
Grant Helgemo (NPA) 1,890
22%
Richard Frighetto (NPA) 1,688
20%
Return To Top

Iron County Road Millage Renewal

Iron

One-half (0.5) mill for four (4) years to be used for maintenance, repair and reconstruction of all public streets, avenues and roads.

100% Precincts Reporting
Yes 4,026
72%
WinnerWinner
No 1,552
28%
Return To Top

Iron County Sheriff

Iron

Iron County Sheriff

100% Precincts Reporting
Mark Valesano (Dem) 4,637
100%
WinnerWinner
Return To Top

Iron County Treasurer

Iron

Iron County Treasurer

100% Precincts Reporting
Melanie Camps (Dem) 4,352
100%
WinnerWinner
Return To Top

Iron River Township Treasurer

Iron

Iron River Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Robert Tulppo (Rep) 370
67%
WinnerWinner
Nancy Clements (Dem) 183
33%
Return To Top

Iron River Township Trustee

Iron

Iron River Township Trustee

100% Precincts Reporting
Ronald Frailing (Rep) 388
37%
WinnerWinner
Alden Froblom (Rep) 242
23%
Michael Sheehy (Dem) 225
21%
Kenneth Piwarski (Dem) 195
19%
Return To Top

Mastadon Township Clerk

Iron

Mastadon Township Clerk

100% Precincts Reporting
Jan Lemke (Rep) 220
58%
WinnerWinner
Andrea Suheski (Dem) 160
42%
Return To Top

Mastadon Township Supervisor

Iron

Mastadon Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Frank Siewiorek (Rep) 193
50%
WinnerWinner
Stuart Creel (Dem) 191
50%
Return To Top

Mastadon Township Treasurer

Iron

Mastadon Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Sheri Skrzyniarz (Dem) 213
67%
WinnerWinner
Kathleen Miller (Write-In) 106
33%
Return To Top

Mastadon Township Trustee

Iron

Mastadon Township Trustee

100% Precincts Reporting
Mike Bjork (Dem) 248
34%
WinnerWinner
Charles Skinner (Dem) 177
25%
David Stanek (Rep) 160
22%
Raymond Kudwa (Rep) 134
19%
Return To Top

Stambaugh Township Clerk

Iron

Stambaugh Township Clerk

100% Precincts Reporting
Theresa Baumgartner (Dem) 434
60%
WinnerWinner
Margaret Christensen (Rep) 294
40%
Return To Top

Stambaugh Township Trustee

Iron

Stambaugh Township Trustee

100% Precincts Reporting
Sherry Pangrazzi (Dem) 410
35%
WinnerWinner
Ron Froblom (Rep) 402
35%
George Brunswick (Dem) 346
30%
Return To Top

West Iron County School Board

Iron

West Iron County School Board

100% Precincts Reporting
Gary Pisoni 2,084
23%
WinnerWinner
Eric Malmquist 2,063
23%
Ryan Meske 1,727
19%
Dennis Tousignant 1,654
18%
Ian Gill 1,494
17%
Return To Top

Windsor Center Millage Proposal

Iron

.5 mills for 2 years in Stambaugh Township, Iron River township, Bates Township and the City of Iron River to be used by the Windsor Recreation Authority for maintenance and improvements.

100% Precincts Reporting
Yes 1,869
66%
WinnerWinner
No 980
34%
Return To Top

Ahmeek Village President

Keweenaw

Ahmeek Village President

100% Precincts Reporting
John Spagnotti 45
60%
WinnerWinner
Mark Vichich 30
40%
Return To Top

Allouez Township Fire Millage

Keweenaw

2 mills for two years to be used for the repair, maintenance, or replacement of Allouez Township Fire Department vehicles and equipment ... fire hydrants, fire hall and training for firefighters and medical first responders.

100% Precincts Reporting
Yes 587
69%
WinnerWinner
No 264
31%
Return To Top

Allouez Township Trustee

Keweenaw

Allouez Township Trustee

100% Precincts Reporting
Mark Aho (Rep) 573
44%
WinnerWinner
John Kaura (NPA) 371
29%
Chris Cronenworth (Rep) 354
27%
Return To Top

Houghton Township Trustee

Keweenaw

Houghton Township Trustee

100% Precincts Reporting
Jack Treganowan (Rep) 49
41%
WinnerWinner
Kathy McEvers (Dem) 43
36%
John Mihelcich (NPA) 27
23%
Return To Top

Keweenaw County Clerk & Register of Deeds

Keweenaw

Keweenaw County Clerk & Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Julie Carlson (Dem) 1,124
100%
WinnerWinner
Return To Top

Keweenaw County Commissioner 1st District

Keweenaw

Keweenaw County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
Donald Piche (Dem) 301
100%
WinnerWinner
Return To Top

Keweenaw County Commissioner 2nd District

Keweenaw

Keweenaw County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Jim Vivian (NPA) 111
40%
WinnerWinner
Raymond Chase (Dem) 97
35%
Paul Michael Mihelcich (NPA) 67
24%
Return To Top

Keweenaw County Commissioner 3rd District

Keweenaw

Keweenaw County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
Del Rajala (Rep) 171
100%
WinnerWinner
Return To Top

Keweenaw County Commissioner 4th District

Keweenaw

Keweenaw County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
Bob DeMarois (Dem) 182
100%
WinnerWinner
Return To Top

Keweenaw County Commissioner 5th District

Keweenaw

Keweenaw County Commissioner 5th District

100% Precincts Reporting
Sandra Gayk (Dem) 141
76%
WinnerWinner
Randy Eckloff (Write-In) 45
24%
Return To Top

Keweenaw County Police Protection Millage

Keweenaw

Renewal of .5 mill four years for police protection.

100% Precincts Reporting
Yes 1,033
75%
WinnerWinner
No 340
25%
Return To Top

Keweenaw County Mine Inspector

Keweenaw

Keweenaw County Mine Inspector

100% Precincts Reporting
John Cima (NPA) 824
72%
WinnerWinner
Donna Effinger (NPA) 324
28%
Return To Top

Keweenaw County Prosecuting Attorney

Keweenaw

Keweenaw County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
Charles Miller (Dem) 1,038
100%
WinnerWinner
Return To Top

Keweenaw County Sheriff

Keweenaw

Keweenaw County Sheriff

100% Precincts Reporting
William Luokkanen (Rep) 1,192
83%
WinnerWinner
Dale Yeo (Dem) 247
17%
Return To Top

Keweenaw County Treasurer

Keweenaw

Keweenaw County Treasurer

100% Precincts Reporting
Eric Hermanson (Rep) 900
63%
WinnerWinner
Kimberley Kaura (Dem) 525
37%
Return To Top

Sherman Township Fire Protection Services Millage

Keweenaw

2 mills for six years to be used for fire protection services and equipment.

100% Precincts Reporting
Yes 32
52%
WinnerWinner
No 30
48%
Return To Top

Columbus Township Trustee

Luce

Columbus Township Trustee

100% Precincts Reporting
Ed Auge (Rep) 90
47%
WinnerWinner
Patsy Wheeler (Rep) 67
35%
Sheila Reed (Dem) 36
19%
Return To Top

Luce County Clerk & Register of Deeds

Luce

Luce County Clerk & Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Sharon Price (Rep) 2,168
100%
WinnerWinner
Return To Top

Luce County Commissioner 1st District

Luce

Luce County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
Nancy Morrison (Rep) 259
70%
WinnerWinner
Larry Vincent (Dem) 112
30%
Return To Top

Luce County Commissioner 2nd District

Luce

Luce County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Michelle Clark (Rep) 356
100%
WinnerWinner
Return To Top

Luce County Commissioner 3rd District

Luce

Luce County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
John Watlman (Rep) 359
100%
WinnerWinner
Return To Top

Luce County Commissioner 4th District

Luce

Luce County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
Bill Henry (NPA) 208
53%
WinnerWinner
Eric Buckler (NPA) 184
47%
Return To Top

Luce County Commissioner 5th District

Luce

Luce County Commissioner 5th District

100% Precincts Reporting
Phyllis French (Rep) 554
100%
WinnerWinner
Return To Top

Luce County Proposal A

Luce

Half mill for three years to be used for the Child Care Fund, offering care and placement of neglected, abused and delinquent children.

100% Precincts Reporting
Yes 1,281
55%
WinnerWinner
No 1,051
45%
Return To Top

Luce County Proposal B

Luce

Half mill for five years to be used as support and assistance to veterans of active United States military service and their dependents, and to fund the additional necessary administration of the Luce County Department of Veteran's Affairs.

100% Precincts Reporting
Yes 1,479
63%
WinnerWinner
No 874
37%
Return To Top

Luce County Prosecuting Attorney

Luce

Luce County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
Joshua Freed (Rep) 2,152
100%
WinnerWinner
Return To Top

Luce County Sheriff

Luce

Luce County Sheriff

100% Precincts Reporting
John Cischke (Rep) 2,203
100%
Return To Top

Luce County Treasurer

Luce

Luce County Treasurer

100% Precincts Reporting
Darlene Kisro (Rep) 2,078
100%
WinnerWinner
Return To Top

Bois Blanc Treasurer

Mackinac

Bois Blanc Treasurer

100% Precincts Reporting
Anne Kennedy (NPA) 56
70%
WinnerWinner
Cheryl Gahn (Dem) 24
30%
Return To Top

Brevort Township Supervisor

Mackinac

Brevort Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Luci Wallace (Dem) 124
58%
WinnerWinner
Edward Serwach (Rep) 88
42%
Return To Top

Clark Township Fire Department Proposal

Mackinac

.85 mills for two years to be used for a new fire and rescue truck and fire equipment.

100% Precincts Reporting
Yes 825
77%
WinnerWinner
No 242
23%
Return To Top

Clark Township Treasurer

Mackinac

Clark Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Jason Sherlund (NPA) 642
56%
WinnerWinner
Mark Clymer (Rep) 503
44%
Return To Top

Hendricks Township Supervisor

Mackinac

Hendricks Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Howard Hood (Dem) 45
56%
WinnerWinner
Ronald Frazier (Rep) 36
44%
Return To Top

Hudson Township Trustee

Mackinac

Hudson Township Trustee

100% Precincts Reporting
Karen Kerridge (Rep) 65
38%
WinnerWinner
Gary Derusha (Dem) 64
38%
WinnerWinner
David Livermore (Dem) 40
24%
Return To Top

Mackinac County Building Bond Proposal

Mackinac

Borrow up to Twelve Million Three Hundred Fifty Thousand Dollars to be used for new county jail facilities, or for acquiring and improving the site of the old county jail building.

100% Precincts Reporting
No 3,110
58%
WinnerWinner
Yes 2,219
42%
Return To Top

Mackinac County Clerk

Mackinac

Mackinac County Clerk

100% Precincts Reporting
Lori Johnston (Rep) 3,361
57%
WinnerWinner
Judy Louis (Dem) 2,491
43%
Return To Top

Mackinac County Commissioner 1st District

Mackinac

Mackinac County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
Jim Hill (Rep) 988
100%
WinnerWinner
Return To Top

Mackinac County Commissioner 2nd District

Mackinac

Mackinac County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Daniel Litzner (Rep) 673
60%
WinnerWinner
Nora Massey (NPA) 447
40%
Return To Top

Mackinac County Commissioner 3rd District

Mackinac

Mackinac County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
Paul Krause (Rep) 558
64%
WinnerWinner
David Sudol (Dem) 320
36%
Return To Top

Mackinac County Commissioner 4th District

Mackinac

Mackinac County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
Diane Patrick (Rep) 1,025
100%
WinnerWinner
Return To Top

Mackinac County Commissioner 5th District

Mackinac

Mackinac County Commissioner 5th District

100% Precincts Reporting
Calvin McPhee (Rep) 847
100%
WinnerWinner
Return To Top

Mackinac County Prosecuting Attorney

Mackinac

Mackinac County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
J. Stuart Spencer (Rep) 3,089
53%
WinnerWinner
Kayla Pelter (Dem) 2,712
47%
Return To Top

Mackinac County Register of Deeds

Mackinac

Mackinac County Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Deborah Holle (Rep) 4,476
100%
WinnerWinner
Return To Top

Mackinac County Sheriff

Mackinac

Mackinac County Sheriff

100% Precincts Reporting
Scott Strait (Rep) 4,618
100%
WinnerWinner
Return To Top

Mackinac County Treasurer

Mackinac

Mackinac County Treasurer

100% Precincts Reporting
Jennifer Gourdreau (Rep) 4,556
100%
WinnerWinner
Return To Top

Mackinac Island School Millage

Mackinac

7.8 mils for three years to be used for general operations of the Mackinac Island Public Schools.

100% Precincts Reporting
Yes 305
73%
WinnerWinner
No 112
27%
Return To Top

Newton Township Clerk

Mackinac

Newton Township Clerk

100% Precincts Reporting
Nikki Tremblay (Dem) 163
62%
WinnerWinner
Sherry Salter (Rep) 98
38%
Return To Top

Newton Township Supervisor

Mackinac

Newton Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Fred Burton (Rep) 197
75%
WinnerWinner
Bob Brotherton (Dem) 65
25%
Return To Top

Newton Township Trustee

Mackinac

Newton Township Trustee

100% Precincts Reporting
Keith Keller (Rep) 170
38%
WinnerWinner
Ronald O'Neil (Dem) 147
33%
WinnerWinner
Neil McArthur (Rep) 128
29%
Return To Top

Portage Township Treasurer

Mackinac

Portage Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Marlene Porter (Rep) 347
64%
WinnerWinner
Joni Davis (Dem) 195
36%
Return To Top

St. Ignace Township Clerk

Mackinac

St. Ignace Township Clerk

100% Precincts Reporting
Sheri Massey Oja (Dem) 222
57%
WinnerWinner
Kimberly Hagen (Rep) 170
43%
Return To Top

St. Ignace Township Treasurer

Mackinac

St. Ignace Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Mark Eby (Rep) 218
56%
WinnerWinner
Tina Jones Massey (Dem) 174
44%
Return To Top

St. Ignace Township Trustee

Mackinac

St. Ignace Township Trustee

100% Precincts Reporting
Allen Mitchell (Rep) 219
30%
WinnerWinner
Glenn McKenzie (Rep) 189
26%
WinnerWinner
Matt Oja (Dem) 166
23%
Staci Nelson (Dem) 161
22%
Return To Top

Champion Township EMS Millage

Marquette

Renewal of 1 mill for five years to be used for emergency medical services.

100% Precincts Reporting
Yes 117
90%
WinnerWinner
No 13
10%
Return To Top

Champion Township General Operations Millage

Marquette

Renewal of 5 mills for five years to be used for general operations.

100% Precincts Reporting
Yes 106
79%
WinnerWinner
No 29
21%
Return To Top

Champion Township Road Millage

Marquette

Renewal of 2 mills for five years to be used for road repair and maintenance

100% Precincts Reporting
Yes 119
88%
WinnerWinner
No 16
12%
Return To Top

Champion Township Supervisor

Marquette

Champion Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Tina Koski (Dem) 74
85%
WinnerWinner
Jacob Joseph Kleczka (NPA) 13
15%
Mark Hamel (Write-In) (Dem) 0
0%
Return To Top

Chocolay Township Trustee

Marquette

Chocolay Township Trustee

100% Precincts Reporting
David Lynch (Rep) 1,773
23%
WinnerWinner
Judy White (Rep) 1,693
22%
WinnerWinner
Mark Maki (Dem) 1,607
21%
WinnerWinner
Donald Rhein (Rep) 1,510
20%
WinnerWinner
Anthony Giorgianni (NPA) 1,075
14%
Return To Top

Ely Township Supervisor

Marquette

Ely Township Supervisor

0% Precincts Reporting
Bryan Johnson (Write-In) (Dem) 0
0%
Return To Top

Ely Township Trustee

Marquette

Ely Township Trustee

100% Precincts Reporting
Ted Pepin (Dem) 710
51%
WinnerWinner
Scott Perry (Dem) 690
49%
Return To Top

Forsyth Township Clerk

Marquette

Forsyth Township Clerk

100% Precincts Reporting
Michelle Borrett (Rep) 1,442
53%
WinnerWinner
Jane Nordeen (Dem) 1,289
47%
Return To Top

Forsyth Township Trustee

Marquette

Forsyth Township Trustee

100% Precincts Reporting
Chris Adams (Dem) 1,263
27%
WinnerWinner
Neil Armatti (Dem) 1,259
27%
WinnerWinner
Peggy Noha (Rep) 1,069
23%
Leonard Bodenus II (NPA) 1,055
23%
Return To Top

Gwinn School Board- Partial Term

Marquette

Gwinn School Board- Partial Term (Ending 12/31/2020)

100% Precincts Reporting
Dawn Andrews 1,979
58%
WinnerWinner
Gloria Bigelow 1,454
42%
Return To Top

Gwinn School Board- 6 Year Term

Marquette

Gwinn School Board- 6 Year Term

100% Precincts Reporting
Ronald Lauren 1,829
30%
WinnerWinner
Ashley Jenema 1,630
27%
WinnerWinner
Marti Overmyer 1,398
23%
Rich Thomas 1,180
20%
Return To Top

Humbolt Township Clerk

Marquette

Humbolt Township Clerk

100% Precincts Reporting
Sarah Etelamaki (Rep) 159
64%
WinnerWinner
Andrea Glisson (Dem) 90
36%
Return To Top

Humbolt Township Supervisor

Marquette

Humbolt Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Thomas Prophet (Rep) 169
65%
WinnerWinner
Sanford Pesola (Dem) 90
35%
Return To Top

Humbolt Township Trustee

Marquette

Humbolt Township Trustee

100% Precincts Reporting
Peter Koski (Rep) 170
43%
WinnerWinner
Jeff Ogea (Dem) 134
34%
WinnerWinner
Ken Irwin (Dem) 94
24%
Return To Top

Ishpeming City Council

Marquette

Ishpeming City Council

100% Precincts Reporting
Karl Lehmann 1,513
27%
WinnerWinner
Mike Tonkin 1,221
22%
WinnerWinner
Stuart Skauge 1,006
18%
WinnerWinner
Gabe Seelen 963
17%
Dave Maki 903
16%
Return To Top

Ishpeming Public Schools

Marquette

Ishpeming Public Schools

0% Precincts Reporting
Paul Healey (Write-In) (NON) 0
0%
Return To Top

Ishpeming Township Trustee

Marquette

Ishpeming Township Trustee

100% Precincts Reporting
Curtis Sjoholm (Dem) 979
37%
WinnerWinner
Charles Johnson (Dem) 898
34%
WinnerWinner
David Bosio (NPA) 755
29%
Return To Top

Judge of District Court- 96th District

Marquette

Judge of District Court- 96th District

100% Precincts Reporting
Karl Weber 16,734
61%
WinnerWinner
Derek Swajanen 10,837
39%
Return To Top

Marquette Board of Light & Power

Marquette

Marquette Board of Light & Power

100% Precincts Reporting
Robert Niemi 3,597
51%
WinnerWinner
Edward Angeli 3,405
49%
Return To Top

Marquette City Comission

Marquette

Marquette City Comission

100% Precincts Reporting
David Campana 4,719
42%
WinnerWinner
Sarah Reynolds 4,565
41%
WinnerWinner
Matthew Luttenberger 1,823
16%
Return To Top

Marquette County Clerk

Marquette

Marquette County Clerk

100% Precincts Reporting
Linda Talsma (Dem) 23,882
100%
WinnerWinner
Return To Top

Marquette County Commissioner 1st District

Marquette

Marquette County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
John DePetro (Dem) 4,291
100%
WinnerWinner
Return To Top

Marquette County Commissioner 2nd District

Marquette

Marquette County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Joe Derocha (Dem) 3,880
100%
WinnerWinner
Return To Top

Marquette County Commissioner 3rd District

Marquette

Marquette County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
Stephen Adamini (Dem) 3,142
64%
WinnerWinner
Bill Vajda (NPA) 1,787
36%
Return To Top

Marquette County Commissioner 4th District

Marquette

Marquette County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
Gerry Corkin (Dem) 3,677
100%
WinnerWinner
Return To Top

Marquette County Commissioner 5th District

Marquette

Marquette County Commissioner 5th District

100% Precincts Reporting
Bill Nordeen (Dem) 3,564
100%
WinnerWinner
Return To Top

Marquette County Commissioner 6th District

Marquette

Marquette County Commissioner 6th District

100% Precincts Reporting
Karen Alholm (Dem) 4,235
100%
WinnerWinner
Return To Top

Marquette County Prosecuting Attorney

Marquette

Marquette County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
Matt Wiese (Dem) 24,562
100%
WinnerWinner
Return To Top

Marquette County Register of Deeds

Marquette

Marquette County Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Carla L'Huillier (Dem) 23,610
100%
WinnerWinner
Return To Top

Marquette County Sheriff

Marquette

Marquette County Sheriff

100% Precincts Reporting
Greg Zyburt (Dem) 23,787
100%
WinnerWinner
Michael Klein (Write-In) (Dem) 0
0%
Return To Top

Marquette County Treasurer

Marquette

Marquette County Treasurer

100% Precincts Reporting
Anne Giroux (Dem) 23,711
100%
WinnerWinner
Return To Top

Marquette Township Library Millage

Marquette

Renewal of 0.9061 mills for two (2) years for services at the Peter White Public Library.

100% Precincts Reporting
Yes 1,663
77%
WinnerWinner
No 490
23%
Return To Top

Marquette Township Treasurer

Marquette

Marquette Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Ernest Johnson (Dem) 1,218
55%
WinnerWinner
Daniel Adamini (Rep) 1,014
45%
Return To Top

Michigamme Trustee

Marquette

Michigamme Trustee

100% Precincts Reporting
Robert DellAngelo (NPA) 138
39%
WinnerWinner
George Kendall (NPA) 112
32%
WinnerWinner
Dawn Perry (Dem) 104
29%
Return To Top

Negaunee City Council

Marquette

Negaunee City Council

100% Precincts Reporting
Jim Kantola 1,118
35%
WinnerWinner
Bill Anderson Jr. 810
26%
WinnerWinner
Nick Visser 633
20%
Gary Sjolund 594
19%
Return To Top

Negaunee City Mayor

Marquette

Negaunee City Mayor

100% Precincts Reporting
Don Gladwell 1,086
59%
WinnerWinner
David Kangas 740
41%
Return To Top

NICE Community Schools

Marquette

NICE Community Schools

0% Precincts Reporting
Randy Couveau (Write-In) (NON) 0
0%
Return To Top

Powell Township School Board

Marquette

Powell Township School Board

0% Precincts Reporting
Jennifer Thompson (Write-In) (NON) 0
0%
Return To Top

Powell Township Treasurer

Marquette

Powell Township Treasurer

0% Precincts Reporting
Arline Erickson (Dem) 249
58%
WinnerWinner
Robert Martin (NPA) 182
42%
Return To Top

Republic Township Supervisor

Marquette

Republic Township Supervisor

100% Precincts Reporting
John Ulrich (Dem) 399
72%
WinnerWinner
James Brennan (NPA) 156
28%
Return To Top

Republic-Michigamme School Board

Marquette

Republic-Michigamme School Board

0% Precincts Reporting
Marsha Durant (Write-In) (NON) 0
0%
Return To Top

Republic Township Treasurer

Marquette

Republic Township Treasurer

0% Precincts Reporting
Faye Ann Mattila (Write-In) (Dem) 0
0%
Return To Top

Richmond Township General Operations Millage

Marquette

Renewal of 2.5 mills for five years to be used for general operations

100% Precincts Reporting
Yes 249
66%
WinnerWinner
No 129
34%
Return To Top

Tilden Township Fire Protection Millage

Marquette

.35 mills for five years to be used for fire protection services

100% Precincts Reporting
Yes 396
74%
WinnerWinner
No 141
26%
Return To Top

Tilden Township Garbage Hauling/Disposal Millage

Marquette

.65 mills for five years to be used for garbage hauling/disposal services

100% Precincts Reporting
Yes 396
74%
No 141
26%
Return To Top

Tilden Township Supervisor

Marquette

Tilden Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Lori Kulju (Dem) 322
59%
WinnerWinner
William Luetzow (Rep) 225
41%
Return To Top

Turin Township Trustee

Marquette

Turin Township Trustee

100% Precincts Reporting
Betty Eggleston (Dem) 51
43%
WinnerWinner
Mary Jayne Richmond (Rep) 43
36%
WinnerWinner
Michael Connors (Rep) 25
21%
Return To Top

Wells Township Road Millage

Marquette

Renewal of 2.97 mills for 8 years to be used for road repairs and improvements.

100% Precincts Reporting
Yes 79
71%
WinnerWinner
No 33
29%
Return To Top

Wells Township Supervisor

Marquette

Wells Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Robert Therrian (Dem) 80
74%
WinnerWinner
Kasey Mann (Rep) 28
26%
Return To Top

Wells Township Treasurer

Marquette

Wells Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Sandra Holmes (Dem) 58
51%
WinnerWinner
Emily Bruce (Rep) 56
49%
Return To Top

West Branch Township Supervisor

Marquette

West Branch Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Jack Heidtman (Dem) 369
52%
WinnerWinner
Ron Stenfors (Rep) 337
48%
Return To Top

Carney-Nadeau School Board

Menominee

Carney-Nadeau School Board-6 Year Term

100% Precincts Reporting
Mark Jasper 361
38%
Joanne Polfus 348
36%
Gerald Hoduski 246
26%
Return To Top

Dagget Township Trustee

Menominee

Dagget Township Trustee

100% Precincts Reporting
James Kayser (Rep) 217
40%
Phillip Revall (Rep) 195
36%
Jamie Marcusen (NPA) 124
23%
Return To Top

Daggett Village President

Menominee

Daggett Village President

100% Precincts Reporting
Lori Van 60
63%
WinnerWinner
Dale Anderson 36
38%
Return To Top

Daggett Village Trustee

Menominee

Daggett Village Trustee

100% Precincts Reporting
Mary Kakuk 66
43%
John Heidenreich 58
37%
Kurt Johnson 31
20%
Return To Top

Faithorn Township Clerk

Menominee

Faithorn Township Clerk

100% Precincts Reporting
Kathleen Marie Branz (Rep) 113
100%
Mary Pollard (Write-In) 0
0%
Return To Top

Faithorn Township Supervisor

Menominee

Faithorn Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Jeff Kiser (Rep) 87
57%
James Richard Walsh (Dem) 65
43%
Return To Top

Lake Township Treasurer

Menominee

Lake Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Charlene Peterson (Rep) 148
65%
Lisa Nelson (NPA) 81
35%
Return To Top

Menominee County Clerk & Register of Deeds

Menominee

Menominee County Clerk & Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Marc Kleiman (Dem) 7,576
100%
WinnerWinner
Return To Top

Menominee County Commissioner 1st District

Menominee

Menominee County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
Steven Gromala (Dem) 486
64%
Ray Williams (NPA) 274
36%
Return To Top

Menominee County Commissioner 2nd District

Menominee

Menominee County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Bernie Lang (Dem) 905
100%
WinnerWinner
Return To Top

Menominee County Commissioner 3rd District

Menominee

Menominee County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
Larry Phelps (NPA) 510
59%
Joe Ciochetto (Rep) 352
41%
Return To Top

Menominee County Commissioner 4th District

Menominee

Menominee County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
Larry Schei (Rep) 927
100%
WinnerWinner
Return To Top

Menominee County Commissioner 5th District

Menominee

Menominee County Commissioner 5th District

100% Precincts Reporting
William Cech (NPA) 618
55%
WinnerWinner
Garry Anderson (Rep) 500
45%
Return To Top

Menominee County Commissioner 6th District

Menominee

Menominee County Commissioner 6th District

100% Precincts Reporting
Charlie Meintz (Rep) 914
100%
WinnerWinner
Return To Top

Menominee County Commissioner 7th District

Menominee

Menominee County Commissioner 7th District

100% Precincts Reporting
Gerald Piche (Rep) 1,020
100%
WinnerWinner
Return To Top

Menominee County Commissioner 8th District

Menominee

Menominee County Commissioner 8th District

100% Precincts Reporting
Jan Hafeman (Rep) 753
100%
WinnerWinner
Return To Top

Menominee County Commissioner 9th District

Menominee

Menominee County Commissioner 9th District

100% Precincts Reporting
John Nelson (Dem) 685
100%
WinnerWinner
Return To Top

Menominee County Prosecuting Attorney

Menominee

Menominee County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
William Merkel (Dem) 7,055
100%
WinnerWinner
Return To Top

Menominee County Sheriff

Menominee

Menominee County Sheriff

100% Precincts Reporting
Kenny Marks (Dem) 7,905
100%
WinnerWinner
Return To Top

Menominee County Treasurer

Menominee

Menominee County Treasurer

100% Precincts Reporting
Diane Lesperance (Dem) 7,347
100%
WinnerWinner
Return To Top

Menominee Township Supervisor

Menominee

Menominee Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Ken Goffin (Rep) 1,016
57%
Keith Kovar (Dem) 757
43%
Return To Top

Menominee Township Trustee

Menominee

Menominee Township Trustee

100% Precincts Reporting
Larry Barker (Rep) 1,034
37%
Carl Havelka (Rep) 963
34%
Frances Havelka (Dem) 823
29%
Return To Top

Meyer Township Trustee

Menominee

Meyer Township Trustee

100% Precincts Reporting
Andrew Fazer (NPA) 292
41%
Mark Clyde Schoen (Dem) 285
40%
Janet Ducat (NPA) 138
19%
Return To Top

Nadeau Township Supervisor

Menominee

Nadeau Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Joe Linder (Rep) 335
70%
Sheila Burns (NPA) 143
30%
Return To Top

North Central School Board

Menominee

North Central School Board

100% Precincts Reporting
Danielle Chartier 763
100%
John Johnson (Write-In) 0
0%
Noah VanEnkevort (Write-In) 0
0%
Return To Top

Spalding Township Supervisor

Menominee

Spalding Township Supervisor

100% Precincts Reporting
James Moraska (Rep) 483
70%
Lillian Schultz (Dem) 209
30%
Return To Top

Spalding Township Trustee

Menominee

Spalding Township Trustee

100% Precincts Reporting
Kevin LaBonte (Dem) 433
38%
David LeBoeuf (Rep) 427
37%
Phyllis King (Dem) 288
25%
Return To Top

Bergland Township Clerk

Ontonagon

Bergland Township Clerk

100% Precincts Reporting
Irene Sorelle (Rep) 155
55%
WinnerWinner
Pat MacArthur (Dem) 127
45%
Return To Top

Bergland Township Millage Proposal

Ontonagon

1 mill for four years to be used for fire department operations and cemetery upkeep.

100% Precincts Reporting
Yes 163
61%
WinnerWinner
No 103
39%
Return To Top

Bergland Township Supervisor

Ontonagon

Bergland Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Carl Bailey (Rep) 158
55%
WinnerWinner
David Roberts (Dem) 130
45%
Return To Top

Bergland Township Trustee

Ontonagon

Bergland Township Trustee

100% Precincts Reporting
Mark Gregory (Rep) 195
41%
WinnerWinner
Michael Minto (Rep) 166
35%
Margaret Maggi Brown (NPA) 110
23%
Return To Top

Carp Lake Township Trustee

Ontonagon

Carp Lake Township Trustee

100% Precincts Reporting
Micah Brown (NPA) 183
31%
WinnerWinner
Tonya Panveno (NPA) 136
23%
Kenneth Joseph Wolfe (NPA) 131
22%
John Piasecki (NPA) 78
13%
Richard Deaguero (NPA) 59
10%
Return To Top

Ewen Trout Creek School Board

Ontonagon

Ewen Trout Creek School Board

100% Precincts Reporting
Carol Maki 811
22%
WinnerWinner
John Pinkerton 742
20%
WinnerWinner
Samantha Schutz 573
16%
WinnerWinner
Holly Driesenga 571
16%
WinnerWinner
Kelli Logghe 493
13%
Margaret Brown 477
13%
Return To Top

Matchwood Township General Fund Millage

Ontonagon

1.5 mills for 2 years to be used for general operations

100% Precincts Reporting
No 31
55%
WinnerWinner
Yes 25
45%
Return To Top

McMillan Township Clerk

Ontonagon

McMillan Township Clerk

100% Precincts Reporting
Kate Hirsack (Dem) 158
59%
WinnerWinner
Bobbie Koski (NPA) 111
41%
Return To Top

McMillan Township Street & Roads Millage Renewal

Ontonagon

Renewal of 2 mills for four years to be used for streets and roads.

100% Precincts Reporting
Yes 210
79%
WinnerWinner
No 57
21%
Return To Top

McMillan Township Fire Millage

Ontonagon

1 mill for four years to be used for fire protection and prevention.

100% Precincts Reporting
Yes 232
85%
WinnerWinner
No 41
15%
Return To Top

McMillan Township Trustee

Ontonagon

McMillan Township Trustee

100% Precincts Reporting
Mike Urbis (Write-In) 229
100%
WinnerWinner
Heather Frazer (Write-In) 0
0%
Robert Fors (Write-In) 0
0%
Return To Top

Ontonagon County Animal Protection Millage

Ontonagon

Renewal of .15 mills for 4 years to be used for operating expenses of the Ontonagon County Animal Protection.

100% Precincts Reporting
Yes 2,398
72%
WinnerWinner
No 918
28%
Return To Top

Ontonagon County Clerk & Register of Deeds

Ontonagon

Ontonagon County Clerk & Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Stacy Preiss (Dem) 2,643
100%
WinnerWinner
Return To Top

Ontonagon County Commissioner 1st District

Ontonagon

Ontonagon County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
John Cane (Dem) 467
100%
WinnerWinner
Return To Top

Ontonagon County Commissioner 2nd District

Ontonagon

Ontonagon County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Richard Allen Bourdeau (Dem) 493
100%
WinnerWinner
Return To Top

Ontonagon County Commissioner 3rd District

Ontonagon

Ontonagon County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
David Nykanen (Rep) 318
50%
WinnerWinner
John Pelkola (Dem) 316
50%
Return To Top

Ontonagon County Commissioner 4th District

Ontonagon

Ontonagon County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
Carl Nykanen (Dem) 513
78%
WinnerWinner
Pat Kitzman (NPA) 148
22%
Return To Top

Ontonagon County Commissioner 5th District

Ontonagon

Ontonagon County Commissioner 5th District

100% Precincts Reporting
Gray Webber (NPA) 471
100%
WinnerWinner
Return To Top

Ontonagon County Mine Inspector

Ontonagon

Ontonagon County Mine Inspector

100% Precincts Reporting
Robert Niemela (Write-In) 62
91%
WinnerWinner
Eric Allen Price (Write-In) 6
9%
Return To Top

Ontonagon County Prosecuting Attorney

Ontonagon

Ontonagon County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
Michael Findlay (Dem) 2,449
100%
WinnerWinner
Return To Top

Ontonagon County Sheriff

Ontonagon

Ontonagon County Sheriff

100% Precincts Reporting
Dale Rantala (Dem) 2,377
69%
WinnerWinner
Dean Utecht (Rep) 640
19%
Donald Lorendo (NPA) 424
12%
Return To Top

Ontonagon County Treasurer

Ontonagon

Ontonagon County Treasurer

100% Precincts Reporting
Jeanne Pollard (Dem) 2,550
100%
WinnerWinner
Return To Top

Ontonagon School Board- Partial Term

Ontonagon

Ontonagon School Board- Partial Term Ending 12/31/2018

100% Precincts Reporting
Julie Kolpack 1,202
63%
WinnerWinner
Bruce Johanson 699
37%
Return To Top

Ontonagon School Board-4 Year Term

Ontonagon

Ontonagon School Board-4 Year Term

100% Precincts Reporting
Tanya Weisinger 1,401
24%
WinnerWinner
Karen Jackson 1,103
19%
Heather Beck 1,094
19%
Nancy Mattson 1,075
19%
Linda Johanson 714
12%
Susan Churchill-Chastan 418
7%
Return To Top

Ontonagon School Bond Proposal

Ontonagon

Borrow up to Three Hundred Thirty Thousand Dollars ($330,000) to purchase school buses.

100% Precincts Reporting
Yes 1,253
61%
WinnerWinner
No 788
39%
Return To Top

Ontonagon School Building & Site Sinking Fund

Ontonagon

1.5 mills for 10 years to create a sinking fund to purchase land for a new school.

100% Precincts Reporting
No 1,029
52%
WinnerWinner
Yes 964
48%
Return To Top

Rockland Township Trustee

Ontonagon

Rockland Township Trustee

100% Precincts Reporting
Susan Miilu (Dem) 77
40%
WinnerWinner
Patricia Racine (Dem) 59
31%
Ryan Pantti (NPA) 56
29%
Return To Top

Ontonagon Village President

Ontonagon

Ontonagon Village President

100% Precincts Reporting
Kenny Lee Waldrop 434
69%
WinnerWinner
William Johnson 191
31%
Return To Top

Stannard Township Millage Renewal

Ontonagon

1 mill for five years to be used for operatiions and maintenance of the Stannard Township Fire Department.

100% Precincts Reporting
Yes 252
80%
WinnerWinner
No 62
20%
Return To Top

Doyle Township Clerk

Schoolcraft

Doyle Township Clerk

100% Precincts Reporting
Patti Hoffman (Rep) 190
56%
WinnerWinner
Julie Norton (Dem) 150
44%
Return To Top

Doyle Township Trustee

Schoolcraft

Doyle Township Trustee

100% Precincts Reporting
Debra Huebner (Rep) 182
30%
WinnerWinner
Gloria Hansen (Rep) 174
29%
Russell Johnson (Dem) 151
25%
Lorraine Schultz (Dem) 97
16%
Return To Top

Germfask Township Supervisor

Schoolcraft

Germfask Township Supervisor

100% Precincts Reporting
Omer Doran (Rep) 114
50%
WinnerWinner
Kurt Hogue (NPA) 113
50%
Return To Top

Germfask Township Treasurer

Schoolcraft

Germfask Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Christine Brock (NPA) 136
61%
WinnerWinner
Shawn Metzler (Rep) 88
39%
Return To Top

Hiawatha Township Trustee

Schoolcraft

Hiawatha Township Trustee

100% Precincts Reporting
Robbin Larson (Rep) 445
38%
WinnerWinner
Susan Matchinski (Dem) 412
35%
Peggy Ruggles (Dem) 309
27%
Return To Top

Inwood Township Trustee

Schoolcraft

Inwood Township Trustee

100% Precincts Reporting
Bonnie Elliott (Rep) 256
40%
WinnerWinner
Bryan Landis (Dem) 216
34%
Bruce Spaulding (Dem) 169
26%
Return To Top

Manistique School Board

Schoolcraft

Manistique School Board

100% Precincts Reporting
Krista Maline 1,636
26%
WinnerWinner
Jenny VanDyck 1,405
22%
Rae Birr 1,270
20%
Tori Irving 1,007
16%
Alan Kilar 976
16%
Return To Top

Manistique School Millage Renewal

Schoolcraft

Renewal of 1.5 mills for 10 years to continue the sinking fund for repair of school buildings and facilities.

100% Precincts Reporting
Yes 1,940
56%
WinnerWinner
No 1,546
44%
Return To Top

Schoolcraft County Clerk & Register of Deeds

Schoolcraft

Schoolcraft County Clerk & Register of Deeds

100% Precincts Reporting
Beth Edwards (Rep) 3,119
100%
WinnerWinner
Return To Top

Schoolcraft County Commissioner 1st District

Schoolcraft

Schoolcraft County Commissioner 1st District

100% Precincts Reporting
Craig Reiter (Rep) 468
55%
WinnerWinner
Sue Hinkson Weigel (Dem) 390
45%
Return To Top

Schoolcraft County Commissioner 2nd District

Schoolcraft

Schoolcraft County Commissioner 2nd District

100% Precincts Reporting
Allan Ott (Rep) 510
100%
WinnerWinner
Return To Top

Schoolcraft County Commissioner 3rd District

Schoolcraft

Schoolcraft County Commissioner 3rd District

100% Precincts Reporting
Larry Franklin Mersnick (Rep) 439
56%
WinnerWinner
Eric Sherbinow (NPA) 344
44%
Return To Top

Schoolcraft County Commissioner 4th District

Schoolcraft

Schoolcraft County Commissioner 4th District

100% Precincts Reporting
Christine Rantanen (Dem) 342
53%
WinnerWinner
Isaac Swisher (Rep) 188
29%
Doug Erickson (NPA) 115
18%
Return To Top

Schoolcraft County Commissioner 5th District

Schoolcraft

Schoolcraft County Commissioner 5th District

100% Precincts Reporting
Dan Hoholik (Rep) 507
57%
WinnerWinner
Patrick Carley (Dem) 375
43%
Return To Top

Schoolcraft County Economic Development Millage

Schoolcraft

.319 mills for five years to be used for economic development in Schoolcraft County

100% Precincts Reporting
No 2,530
64%
WinnerWinner
Yes 1,405
36%
Return To Top

Schoolcraft County Prosecuting Attorney

Schoolcraft

Schoolcraft County Prosecuting Attorney

100% Precincts Reporting
Timothy Noble (Rep) 3,074
100%
WinnerWinner
Return To Top

Schoolcraft County Road Commissioner

Schoolcraft

Schoolcraft County Road Commissioner

100% Precincts Reporting
Keith Rochefort (Dem) 2,273
38%
WinnerWinner
Dale DuFour (Dem) 1,970
33%
Daniel LaFoille Sr. (Rep) 1,741
29%
Return To Top

Schoolcraft County Road Commissioner- Partial Term

Schoolcraft

Schoolcraft County Road Commissioner- Partial Term Ending 12/31/2020

100% Precincts Reporting
Randy Lund (NPA) 2,755
76%
WinnerWinner
William Poniatoski (Dem) 849
24%
Return To Top

Schoolcraft County Senior Services Millage Proposal

Schoolcraft

.9 mills for 20 years to be used for senior services in Schoolcraft County

100% Precincts Reporting
No 2,059
52%
WinnerWinner
Yes 1,878
48%
Return To Top

Schoolcraft County Sheriff

Schoolcraft

Schoolcraft County Sheriff

100% Precincts Reporting
Paul Furman (Rep) 1,812
44%
WinnerWinner
W. John Norrington (Dem) 1,182
29%
Terry Jones (NPA) 1,126
27%
Return To Top

Schoolcraft County Treasurer

Schoolcraft

Schoolcraft County Treasurer

100% Precincts Reporting
Julie Roscioli (Dem) 2,805
100%
WinnerWinner
Return To Top

Schoolcraft County Veterans Service Millage

Schoolcraft

.2 (point 2) mills for five years to be used for funding the Veterans Relief Fund and the full time operation of the Veterans Service Office.

100% Precincts Reporting
Yes 2,501
65%
WinnerWinner
No 1,362
35%
Return To Top

Seney Township Treasurer

Schoolcraft

Seney Township Treasurer

100% Precincts Reporting
Todd Michael Pouillon (NPA) 36
50%
WinnerWinner
Andrea Smith (Dem) 31
43%
Shawna Leigh Haines (Rep) 5
7%
Return To Top

Seney Township Trustee

Schoolcraft

Seney Township Trustee

100% Precincts Reporting
Mel Ingison (Rep) 41
36%
WinnerWinner
Charles Hollingshead (Dem) 40
35%
John Nyman (Dem) 32
28%

6 Day Forecast

Someplace Special Merchandise

Someplace Special Merchandise


NBC News Headlines

France Goes to Polls Amid Tight Security Following Paris Attack

More than 60,000 polling stations opened amid tight security across the country on Sunday, following an attack in Paris on Thursday which left a police officer dead.

Authorities Drop 33 Cases Against Pipeline Protesters

More than 30 cases against Dakota Access protesters were dropped, after a judge repeatedly ruled police didn't give enough warning.

Judge Won't Block Executions of Two Arkansas Inmates

A federal district judge in Arkansas declines to block the use of the drug midazolam in the execution of two inmates scheduled to die on Monday.

Does the Trump Administration's Islam Rhetoric Make the US Less Safe?

Law enforcement officials told NBC News that Muslim-Americans may be becoming reluctant to cooperate with a government they increasingly mistrust.

Trump to Appear at Rally, Not Correspondents' Dinner

President Donald Trump revealed on Saturday what he would be doing instead of attending the White House Correspondents' Dinner — holding a rally.