Senator Stabenow nominates 44 Michigan students to military academies


WASHINGTON D.C. (WLUC) - U.S. Senator Debbie Stabenow announced that she has nominated 44 Michigan students for placement at the United States Military Academy at West Point, NY, the United States Naval Academy in Annapolis, MD, the United States Air Force Academy in Colorado Springs, CO and the United States Merchant Marine Academy in Kings Point, NY.

“Michigan is fortunate to have so many exceptional students who want to serve our country through military service,” said Senator Stabenow. “Having demonstrated a strong commitment to excellence in and out of the classroom, I am confident they will represent Michigan and our country well.”

Students seeking appointment to a service academy must first obtain the nomination of their U.S. Senator, their U.S. Representative or the Vice President. Students nominated by Senator Stabenow’s office went through a highly competitive application process that included interviews by veteran, military and community leaders. Now that the students have been nominated, they must await acceptance for admission by the academy to which they have applied.

The following students have been nominated by Senator Stabenow to a service academy (by region):

Southeast Michigan:
Kathryn LeWalk – Redford, West Point
Madison Tolston – Commerce Township, West Point
Richard Russel – Kimball Township, West Point
Megan Hutter – Farmington Hills, West Point
Alexandre Jund – Northville, West Point
Emma Coenen – Armada, West Point
Samantha Chinn – Bloomfield Hills, West Point
Ashley Ruiz – Taylor, West Point
Zachary Loyd – Rochester Hills, West Point
Lauren Wegener – Rochester Hills, West Point
Dillon Massey – White Lake, West Point
Joshua Klein – West Bloomfield, West Point
Benjamin Pyle – Ypsilanti, West Point
James Kaleel – Ortonville, Merchant Marine Academy
John Libcke – West Bloomfield, Merchant Marine Academy
Jared Jenkins – Detroit, Air Force Academy
Jame Huang – Northville, Air Force Academy
Nickolas Presley – Macomb, Air Force Academy
Grant Davis – Bloomfield Hills, Air Force Academy
Danielle Parker – Shelby Township, Air Force Academy
Paritosh Coomar – Monroe, Air Force Academy
Matthew Gu – West Bloomfield, Naval Academy
Michael Berger – Chesterfield, Naval Academy
Katelyn McKinley – Chelsea, Naval Academy
Rory Cox – Livonia, Naval Academy
Vivian Harber – Bloomfield Hills, Naval Academy

West Michigan:
Emma Shea – Middleville, West Point
Sarah Guzzo – Battle Creek, West Point
Luke Edgerly – Richland, Air Force Academy
Seth Benscoter – Mattawan, Naval Academy
Nathaniel Nisonger – Vestaburg, Naval Academy

Upper Peninsula:
Mackenzie Kalchik – Sault Ste Marie, West Point

Northern Michigan:
Grace Martin – Traverse City – West Point
Reilly Ingleson – Petoskey, West Point
Charles Prescott – Prescott, Merchant Marine Academy
Madison May – Lewiston, Air Force Academy
Kelly Klettner – Traverse City, Naval Academy

Christopher LeTarte – Eaton Rapids, West Point
Seth Maloney – Pleasant Lake, West Point
Gavin McGahey – Brighton, Merchant Marine Academy
Allyson Burba – Okemos, Air Force Academy
Avi Rajendra-Nicolucci – Okemos, Naval Academy

Flint/Saginaw Bay Region:
Frederick Heidt – Owosso, Air Force Academy
Mackenzie Stottmeister – Grand Blanc, Naval Academy

Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station. powered by Disqus